Leke Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi

Cildimizdeki lekeler, ciltteki renk değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Cildimize rengini veren deride bulunan melanin pigmnetidir. Çeşitli faktörlerden dolayı vücutta melanin pigmentinin salgılanmasında artışlar olabilemektedir. Hiper pigmentasyon adı verilen bu durum neticesinde yüzde ve vücudun güneş gören muhtelif kısımlarında cilt lekeleri görülebilmektedir.

Lazerle leke tedavilerinde hedef melanindir. Uygulamada leke üzerine uygulanan lazer enerjisi cildi geçerek, lekenin sahip olduğu melanin boyası tarafından emilir, emilim ile birlikte ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı melanin boyasını parçalar, daha küçük boyutlara böler. Melanin boyasının boyutlarının küçülmesi ile lekede solma görülür, zamanla küçük parçalara ayrılan melanin boyası vücut tarafından ortadan kaldırılır. Lazer enerjisi, konsantre şekilde melanin içeren hücreler tarafından emilirken, normal cilt renginde olan hücreleri etkilemez.

Hangi leke türlerinde uygulanabilir?

- Kahverengi yaşlılık lekeleri
- Karacier bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri
- Doğum lekeleri
- Güneş lekeleri
- Lentigolar (ör:solar lentigo, lentigo simplex)
- Seboreik keratoz
- Cafe-au-Lait Lekeleri
- Şarap lekesi
- Melasma
- Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri
- Skleroterapi Sonrası oluşan cilt lekeleri
- Çiller
- Bazı ben (nevüs) tipleri

Aynı zamanda lazer tedavisi, cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen isimli madde tetiklenmesine ve cildin görünümünün değişerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır.

İşlem anestezi gerektirmez, seanslar genellikle 10-15 dakika kadar sürmektedir. Seans aralıkları ve sayısı, cildin yapısı, cildin rengi, üzerinde çalışılan bölgenin büyüklüğü gibi kriterlere bağlı olarak değişmektedir. Uygulama sonrası ciltte oluşacak kızarıklık uygulamadan sonraki 24–48 saat içinde kaybolur. İşlemin ertesi gün hasta işine dönebilir. İşlem sonrası dönemde güneşten korunmak ve yüksek faktörlü kremler kullanmak gereklidir.

Hangi Lazerler Kullanılmaktadır?

- Q-Switched Nd:YAG Lazerler
- Fraksiyonel CO2 Lazerler
- IPL (Lazer Değil)

Lazerle Akne / Sivilce Tedavisi

Akne halk arasındaki adıyla sivilce toplumun yaklaşık olarak %85'inde görülen bir cilt problemidir.Günümüzde akne tedavisinde kullanılan bir çok yöntem mevcuttur. Fakat bir çok yöntem tedavi sonrasında iz bırakıbilmekte ya da başarısız sonuçlanmaktadır. Akne tedavisinde kullanılan lazer ve ışık sistemleri tedaviyi hızlandıran ve iz kalma olasılığını azaltan başarılı yöntemlerdir.

Lazerle Sivilce (Akne) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle sivilce-akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulanan cihaza göre seans sayısı değişmekle birlikte en az 4-6 seans önerilir. Lazerle akne tedavisinin yanı sıra krem ve ağızdan ilaç tedavilerine de devam edilebilir.

Kullanılan Cihazlar Hangileridir?

- Mavi Işık Tedavisi (Blue-Light)
- Kırmızı Işık ve Mavi Işık Kombinasyonu
- IPL
- LED
- Fotodinamik Tedavi
- Radyofrekans Tedavisi
- PDL Lazer
- Nd:YAG Lazer
- Fraksiyonel Lazer

LAZER EPİLASYON

CİLT GENÇLEŞTİRME

DOLGU - BOTOKS

LEKE TEDAVİSİ